
A Washington Post szerint Orbán homályosan fogalmazott abban a kérdésben, hogy mi is az az illiberális modell, de „A MAGYAROK TÚLSÁGOSAN IS JÓL TUDJÁK, MIRE GONDOLT:
a szólásszabadság megnyirbálása, a nem keresztényeket és a roma kisebbséget érintő megkülönböztető törvények, az állami irányítású gazdasági populizmus, amely gyanakodva méregeti a külföldi tőkét”.
A lap szerint azonban az, amit Orbán bemutat a valóságban, nem más, mint „UGYANAZ AZ AUTORITER NACIONALIZMUS, AMELYET A 20. SZÁZADBAN OLY SOK BANDITA ÉS SARLATÁN IS GYAKOROLT – KÖZTÜK A NÁCIBARÁT II. VILÁGHÁBORÚS MAGYARORSZÁGI REZSIM”.
Ha volt is eredeti ötlet a beszédben, az csak annyi volt a lap szerint, hogy a magyar kormányfő úgy próbál meg illiberalizmust építeni, hogy közben az Európai Unió tagja marad. „Ezért az EU vezetőinek gyorsan lépniük kellene, hogy kibillentsék Orbánt ebből az önteltségből.”
A lap megjegyzi, az EU-n kívül, amely 20 milliárd dollárnyi segélyt ígért Magyarországnak a következő hét évre - az USA-nak is lépnie kell: le kell fokoznia az Orbán-kormánnyal fennálló kapcsolatot . „ORBÁN ÚR KIZÁRTA MAGÁT A NYUGATI DEMOKRÁCIÁKBÓL; VELE ÉS KORMÁNYÁVAL ENNEK MEGFELELŐEN KELL BÁNNI” – írja a Washington Post egy keresőmarketing szempontból is jelentősnek látszó cikkben.